Bára Volná – lektorka Baby Signs
Moje story

V porodnici s dcerou Aničkou - přemýšlím o znakování

Jak jsem se dozvěděla o znakování?

Ještě „před dětmi“ jsem se zajímala o různé výchovné styly, hlavně díky nevlastním synkům v pubertě. V těhotenství jsem například absolvovala kurz Výchova Nevýchovou nebo studovala si materiály o respektujícím rodičovství, a vlastně jsem přemýšlela, jak to se svými dětmi chci mít.

Hlavní hodnotou pro mě byl respekt. S ním je spojená otevřená komunikace, jasně nastavená pravidla a připravené prostředí. Tak jsem se dostala k Montessori pedagogice, jejíž principi jsme doma aplikovali vlastně už od narození.

Že vůbec existuje znakování s nemluvňaty, jsem se dozvěděla na jedné z amerických Montessori facebookových skupin. Něco jsem si o tom přečetla, ale nechala to zatím u ledu.

Kdy jsme začli doma znakovat?

Když bylo Aničce 7 měsíců, viděla jsem, že mi toho chce říct mnohem víc, než zvládne jen výrazy v obličeji nebo pláčem. Začla jsem tedy hledat kurzy znakování v mém okolí, ale nepochodila jsem. V Praze tehdy bylo jen pár lektorek, a ještě daleko od nás.

Rozhodla jsem se tedy studovat po vlastní ose, opět hlavně ze zahraničních materiálů. Zabralo mi to mnoho hodin, ale výsledky se dostavily brzy

Začali jsme znakovat na začátku roku 2021, kdy bylo Aničce téměř 8 měsíců