Co je to znakování s miminky?

Dítě pláče a vy už opravdu nevíte proč? Jste frustrovaní, miminko taky.
Pokusy o utěšování nikam nevedou.

Jaké by to asi bylo, kdyby vám děťátko mohlo říct, co právě potřebuje?
Prozradím vám, že je to skvělé 🙂
Vychovávat dítě, které komunikuje pomocí znakování, je opravdová radost.

Znakování s miminky - Medvěd Beebo v bazénku s míčky v RC Letná (Babyway.cz)

Znakování s miminky je komunikační metoda přirozená všem dětem, které ještě nemluví. Jde o používání jednoduchých gest (znaků), která slouží ke komunikaci s dospělým, případně navzájem mezi dětmi.

Znakování miminek Baby Signs existuje už víc než 40 let. Metodu zpracovaly profesorky vývojové psychologie Linda Acredolo a Susan Goodwin. U nás se miminka učí znakování zhruba od roku 2008.

Proč s dětmi znakovat?

Dítě pláče a vy už za boha nevíte proč. Znáte to?

Díky znakování s dětmi vám dokáže váš drobeček říct, že ho BOLÍ zoubek, že chce MLÍČKO, nebo že má z něčeho STRACH. Nebo že si vzpomnělo na toho KROKODÝLA, co jste včera viděli na výletě. Překvapí vás, jak vyspělá je dětská mysl už kolem jednoho roku věku.

  • podporuje rozvoj řeči
  • vzbuzuje větší zájem o komunikaci
  • pomáhá dětem i rodičům od frustrace z neporozumění
  • nabízí smysluplnou společnou aktivitu s miminkem pro celou rodinu

Profesorky Acredolo a Goodwin uskutečnily několik vědeckých výzkumů na téma znakování dětí. Zjistily mimo jiné, že znakující děti mluví v průměru o 3 měsíce dříve než jejich vrstevníci. Jak rostou, získávají ještě větší náskok – znakování zažehne plamínek zájmu o komunikaci s okolím, a díky tomu se dítě rychleji rozvíjí.

Znakování s miminky - Dítě znakuje Auto (BabyWay.cz)
Znakování s miminky - dědeček komunikuje s miminkem

Pro koho je znakování vhodné?

Znakování s batolaty je vhodné je pro každé slyšící dítě od narození, dokud se nenaučí plynně mluvit. Kromě rodičů se může zapojit i zbytek rodiny. U nás se zapojili DĚDA i BABI, jakmile zjistili, že pro ně existuje speciální znak 🙂

Pro rodiny dětí se speciálními potřebami mnohdy je znakování obrovský benefit. Výborné výsledky ve zlepšení komunikace byly zaznamenány např. u dětí s poruchami autistického spektra.

Kdy začít znakovat?

Začít znakovat můžete kdykoli, dokud vaše dítko nemluví.

Nejčastěji rodiče začínají se svými dětmi znakovat kolem 10 – 13 měsíců věku, kdy už má miminko natolik rozvinutou jemnou motoriku, že dokáže znaky opětovat.

Jakmile rodiče začnou metodu Baby Signs doma poctivě používat, dítě v tomto věku většinou začne rychle některé znaky ukazovat. Oboustranné nadšení pak nastartuje další zájem o komunikaci, více znaků a také dřívější zájem o mluvenou řeč.

Já se svou první dcerou znakovala od jejích 8 měsíců a s druhou vlastně už od narození.

Znakovat můžete už od narození.

Kurzy znakování